Olympic qualifiers

  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 10, 2012 6:50 PM GMT
    The following federations and individuals have qualified to this summer's Olympics based on results from last fall's World Championships in Tokyo and the Olympic Test Event in London last month.

    Women's Artistic Gymnastics

    Full teams (5 members to be selected by federation):
    1. United States
    2. Russia
    3. China
    4. Romania
    5. Japan
    6. Australia
    7. Germany
    8. Great Britain
    9. Italy
    10. Canada
    11. France
    12. Brazil

    Other teams (2 members to be selected by federation):
    Belgium
    South Korea
    Spain
    Netherlands

    Individuals (whose federation did not previously qualify):
    Phan Thi Ha Thanh (Vietnam)
    Giulia Steingruber or Nadia Muelhauser (Switzerland)
    Ana Sofía Gómez Porras (Guatemala)
    Elsa García or Ana Lago (Mexico)
    Jessica López or Ivet Rojas (Venezuela)
    Valeria Maksyuta (Israel)
    Vasiliki Millousi (Greece)
    Laura Gombas or Dorina Böczögő (Hungary)
    Marta Pihan-Kulesza (Poland)
    Kristýna Pálešová (Czech Republic)
    Barbara Gasser (Austria)
    Jessica Gil Ortiz (Colombia)
    Natalia Kononenko or Angelina Kislaya (Ukraine)
    Jonna Adlerteg (Sweden)
    Tina Erceg (Croatia)
    Valeria Pereyra (Argentina)
    Daria Yelizarova or Luiza Galiulina (Uzbekistan)
    Adela Šajn or Saša Golob (Slovenia)
    Goksu Uctas (Turkey)
    Simona Castro Lazo (Chile)
    Laura Švilpaitė (Lithuania)
    Ralitsa Mileva (Bulgaria)
    Angel Wong (Hong Kong)
    Annika Urvikko (Finland)
    Lorena Quiñones Moreno (Puerto Rico)
    Maria Homolova (Slovakia)
    Lim Heem Wei (Singapore)
    Moldir Azimbay (Kazakhstan)
    Anastasia Marachkovskaya (Belarus)
    Zoi Lima (Portugal)
    Yamilet Peña Abreu (Dominican Republic)
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 10, 2012 7:07 PM GMT
    Men's Artistic Gymnastics

    Full teams (5 members to be selected by federation):
    1. Japan
    2. United States
    3. China
    4. Germany
    5. Russia
    6. South Korea
    7. Romania
    8. Ukraine
    9. Great Britain
    10. France
    11. Spain
    12. Italy

    Other teams (2 members to be selected by federation):
    Canada
    Brazil
    Puerto Rico
    Belarus

    Individuals (whose federation did not previously qualify):
    Diego Hypólito (Brazil)
    Alexander Shatilov (Israel)
    Krisztián Berki (Hungary)
    Artur Zanetti (Brazil)
    Vasileios Tsolakidis (Greece)
    Daniel Corral Barrón (Mexico)
    Tomás González (Chile)
    Shek Wai Hung (Hong Kong)
    Filip Ude (Croatia)
    Vlasios Maras (Greece)
    Samuel Piasecky (Slovakia)
    Fabian Leimlehner (Austria)
    Jorge Giraldo or Jorge Calvo (Colombia)
    Roman Kulesza (Poland)
    Christopher Capelli (Switzerland)
    Epke Zonderland or Jeffrey Wammes (Netherlands)
    Artur Davtyan (Armenia)
    Stepan Gorbachyov (Kazakhstan)
    Matteo Almeida or Giraldo Palma (Portugal)
    Rokas Guščinas (Lithuania)
    Phouc Hung Pham (Vietnam)
    Dmitrijs Trefilovs (Latvia)
    Felix Aronovich (Israel)
    Vid Hidvégi (Hungary)
    Yordan Yovchev (Bulgaria)
    Federico Molinari (Argentina)
    Jimmy Verbaeys (Belgium)
    Martin Konečný (Czech Republic)
    Kieran Biehan (Ireland)
    Shakir Shikhaliyev (Azerbaijan)