What's the most you've ever paid for groceries? EDIT: I dont mean in a week or 2 weeks or a month or a year. I mean in one single day whats the most youve ever spent.

  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 03, 2009 9:07 PM GMT
    icon_question.gif random but im kinda curious, once I ended up spending $450 one day with my house-mate, we had enough for food for about a month though lol.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 03, 2009 9:10 PM GMT
    Personally never more than $100 because i have to carry it home...

    I volunteered to do the Xmas grocery shop for family last year Just under $700
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 03, 2009 9:13 PM GMT


    Since I came to dorms ... I guess it's 70 shequels (about 20$) .. and I do it weekely .. hmmm .. cheap ?

  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 03, 2009 11:41 PM GMT
    Most I've spent was $100.. for just me. Produce can be really pricey. But on average, I spend $50 - $60.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 12:12 AM GMT
    All right then, men.

    Can we specify please? Is this per week, per month, per (hahahaha) year?


    Thanks.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 12:25 AM GMT
    Several times, I've dropped more than $300 at Costco. At least half of it's usually office supplies and pet food, though.

    I keep reading about the dreaded "deflationary pressure," but I haven't seen prices going down on anything.
  • styrgan

    Posts: 2017

    Feb 04, 2009 1:49 AM GMT
    mindgarden said
    I keep reading about the dreaded "deflationary pressure," but I haven't seen prices going down on anything.


    Yeah that's interesting. Everything has really come down except food prices.

    Which makes just about no sense since the industry blamed rising prices on costs associated with energy and transportation.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 1:52 AM GMT
    Food prices always stay the same. It's the portions that go up or down.

    http://www.usatoday.com/money/industries/food/2008-06-11-shrinking-sizes_N.htm
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 1:55 AM GMT
    $400 in a month and that's just for me, I don't know how much my roommate pays...but i'm very picky at what i'll put in my mouthicon_twisted.gif
  • allatonce

    Posts: 904

    Feb 04, 2009 2:29 AM GMT
    I would normally spend $30-$40 a week. Try to eat cheap, no nice foods for me. I'm a poor student. haha.
  • Bunjamon

    Posts: 3161

    Feb 04, 2009 2:31 AM GMT
    Weekly, I average between $100 and $120 on just my food, and I only go on Mondays where if you spend over $50 you get 10% off. And by Sunday night, I'm scrounging for things to eat, or I break down a buy something because I have no more food left. But meat is so expensive here! If it's not on sale, 4 chicken breasts is usually between $15 and $20. Seeing as I could eat double that in a week no sweat, that's $40 just on meat. It stinks.
  • MrPapo317

    Posts: 515

    Feb 04, 2009 2:31 AM GMT
    i spend about 300/400 a month, usually shop around the aisles.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 2:34 AM GMT
    When I'm packing on weight real hard I was spending about $150 a week. Normally I spend about $50 a week.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 2:42 AM GMT
    Food prices are going up. It's easy to see if you buy the same bunch of staples at costco every month. Packages that cost $10 last summer are now $12. Packages that cost $12 are now $15. Actually, it's not just food. Lab supplies seem to have jumped about 15% since December. Costs for chemicals are up. Shipping costs are up. I haven't checked building materials lately - I just bought a bunch of paint that seemed to be about the same price as usual.

    Hmm... if the price of steel really does go down, dumbbells and home gyms ought to get cheaper..
  • oxdr

    Posts: 92

    Feb 04, 2009 2:43 AM GMT
    Well it's me my boyfriend and our to kids. Average week is $150 to $175. Not cheap.icon_cry.gif
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 3:01 AM GMT
    meninlove said All right then, men.

    Can we specify please? Is this per week, per month, per (hahahaha) year?


    Thanks.


    I mean in a single day...one ride...
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 3:02 AM GMT
    eheheheh £500
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 3:04 AM GMT


    Thanks Charlitos.....then it would be the time we bought all the stuff to make my parent's 40th wedding anniversary dinner.

    About 800 dollars in early 1980s money. That was a lot then....minimum wages were about $2.50 an hour...


    -Doug

  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 3:08 AM GMT
    flex89 saidWhen I'm packing on weight real hard I was spending about $150 a week. Normally I spend about $50 a week.


    $300+ before going on a week-long backpacking trip in the Tetons.

    Them MRE's are pricey, man.
  • oxdr

    Posts: 92

    Feb 04, 2009 3:08 AM GMT
    OK then. $1400 was the most I spent.
  • CincyBOJ

    Posts: 306

    Feb 04, 2009 3:13 AM GMT
    I think I hit $350 once but that's all I could cart that trip....and it has to fit in the car. lol. Sometimes I have to run to the store several times a week. Shop for a household of 5.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 3:17 AM GMT
    I cant remember if it was the most but I remember spending around $180....Food was only for me and I didnt buy any meat or cereal. I get those at other stores.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 3:19 AM GMT
    If I spent more than $40 chances are much of it would spoil. If I bought food that contained preservatives or was processed, I imagine I could "stock up" more. But then my body would be also stocking up...on fat.
  • Roch_Athlete

    Posts: 45

    Feb 04, 2009 3:39 AM GMT
    I go to the grocery once a week, on Sunday, and spend between $50 and $75 for me and my boyfriend. I do all of the shopping and only buy perishables or things that are on sale. I have a weird obsession of buying only things that are on sale and I take forever at the store, so my bf won't go with me. When we first moved I think I spent about $130 to stock up on groceries, and that's probably the most.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Feb 04, 2009 3:47 AM GMT
    Groceries here are wicked expensive. So, it's not unusual for me to spend $100 to $200 a trip to the grocery. This wouldn't even last me an entire week - just feeding myself. It's also a pain in the ass because shipments to the island don't come all the time so I can't always get what I want/need. They haven't had rye bread in over a month.