Cheaper Protein??

  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 06, 2008 6:55 PM GMT
    It costs me 80$ a month for 10lbs of protein and 90$ for protein bars for a total of 170 a month. List your sources for the cheapest supplements you have found and lets save each other some money.

    The cheapest I have found so far www.discountanabolics.com ..10lbs for 80$. www.allthewhey.com is also pretty cheap. Would love to find anything that is cheaper. Between gym drinks, membership, etc I am going through approx 230$ a month not including food. Thanks. Scott
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 06, 2008 11:25 PM GMT
    EAS "Premium Protein" sold at COSTCO:

    6 lb for $26 (as of 8/30/2007 -- may be different now) -> $4.33 /lb (for the powder), 77% protein by wt., hence: $5.63 /lb-protein.

    Price of milk has allegedly increased about 25%, hence assuming the same for whey, that would still keep the price (revised to $7.04 lb-protein) lower than your source at $8.00 /lb-protein (or powder?).
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 06, 2008 11:30 PM GMT
    I'm a poor grad student, and I find that I can hardly afford all this protein-addled stuff. I think our bodies are better at ingesting regular unprocessed protein (afterall, it's what our digestive systems have adapted to). So I just decided to have chicken after I work out, and real food in the morning instead of a protein shake. Call me crazy, but it's certainly cheaper than the shakes.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 06, 2008 11:41 PM GMT
    I prefer Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard Protein.

    Typically ordered from www.netrition.com; great service and $5 flat rate shipping. Today's price for 5lb is $42; I paid $32 in April 07; definitely gone up.

    Switched to www.vitacost.com for my last order; current price of $40 for 5lb; also $5 flat rate shipping. Paid just $27 for this in July 07; ouch!

    A trainer at my gym recommended Dymatize Elite Whey protein. He orders from Dpsnutrition.net and bodybuilding.com. (I haven't ordered from these yet)

    Best to compare prices and shipping costs; they seem to vary widely.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 06, 2008 11:49 PM GMT
    javaman9999 saidI'm a poor grad student, and I find that I can hardly afford all this protein-addled stuff. I think our bodies are better at ingesting regular unprocessed protein (afterall, it's what our digestive systems have adapted to). So I just decided to have chicken after I work out, and real food in the morning instead of a protein shake. Call me crazy, but it's certainly cheaper than the shakes.


    I eat real food too and use the protein shakes for post workout and in-between meal snacks.
    On a per serving basis, whey protein powder shakes are about $.50 for 24g of protein (assumes $40 for 5lb
    @ 80 servings). That's seems pretty cheap to me.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 07, 2008 12:01 AM GMT
    Egg whites. Cheap, but inconvenient.

    Pasteurized Liquid Egg Whites. About 3 times as expensive, but still cheaper than most protein powders, very convenient.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 07, 2008 12:06 AM GMT
    I have a pile of empty Muscle Milk containers on the floor of the front passenger seat of my car and two other piles on both sides of the back seat of my car. It's a constant reminder of the cost of my vanity, my insanity and my laziness.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 07, 2008 12:07 AM GMT
    I use optimums also, great stuff, tastes great and mixes great...cant beat it.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 07, 2008 3:28 AM GMT
    Give me a T.
    Give me a U.
    Give me a N.
    Give me an A.

    What's that spell? TUNA? Cheap, cheap, cheap, protein.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 07, 2008 3:46 AM GMT
    USMmmm saidI eat real food too and use the protein shakes for post workout and in-between meal snacks.
    On a per serving basis, whey protein powder shakes are about $.50 for 24g of protein (assumes $40 for 5lb
    @ 80 servings). That's seems pretty cheap to me.


    Assuming that the $26 that I quoted for the cost of the EAS protein sold at COSTCO has subsequently risen by 25% (to $32.50/6 lbs), and as a "standard serving" (2 scoops) is ~35 gm, the 6 lb bag should contain 78 servings (27 gm protein each), for a cost per serving of $0.42 .
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 07, 2008 3:53 AM GMT
    High quality, you design the formula, save a fortune:

    http://proteinfactory.com/shop/home.php
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 07, 2008 4:06 AM GMT
    obscenewish saidHigh quality, you design the formula, save a fortune:

    http://proteinfactory.com/shop/home.php


    Goodness! Will I look like the guy on that siteicon_biggrin.gif
  • GeorgeNJ

    Posts: 216

    Jan 07, 2008 4:12 AM GMT
    Low fat cottage cheese -- around 13 or 14 grams per serving.

    A one-lb container at about $2.30, containing 4 servings, comes out to a little less than $.60 per serving.

    The only drawback: you can't let it sit in your car all day, so it's not always convenient.

  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 07, 2008 4:53 AM GMT
    Oxtail
    Beef heart, tongue
    Pork hocks (high fat), liver, ears, cheeks
    Sheep's brains, pancreas, kidneys, testicles (I have an Italian uncle who's very fond of testicles; I haven't been game to try them)
    Lamb shoulder, neck (stewing cuts)
    Mutton shanks, shoulder (stewing cuts)
    Boudain/ blood sausage/ black pudding
    Poultry offal, combs and wattles (the latter are increasingly difficult to come by)
    Chicken feet (real cheap at Chinese markets, but a real bitch to prepare at home unless you make an industrial quantity to freeze)

    I've never bought any of those protein shakes or bars, though I used to snack on them once in a while when there was absolutely nothing else; the ex always kept a huge stash at each residence and couldn't even board a flight without them in his carry-on bag.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 07, 2008 5:15 AM GMT
    chuckystud saidGive me a T.
    Give me a U.
    Give me a N.
    Give me an A.

    What's that spell? TUNA? Cheap, cheap, cheap, protein.


    And depending on the time of year you buy it.... Fat, Fat, Fat.

    Check the labels. The tuna is a migratory animal. At some times of the year, the fat content goes way high.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 07, 2008 5:24 AM GMT
    "Goodness! Will I look like the guy on that site"

    Not unless you buy the whey enriched with anabolic steroids.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 07, 2008 5:34 AM GMT
    "The only drawback: you can't let it sit in your car all day, so it's not always convenient."

    You can eat what you want, when you want – yes, even real food like a king – with a very convenient Thermos* (vacuum flask).
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 08, 2008 12:20 PM GMT
    Huzzah for the humble Thermos flask. Ingenious in it's simplicity and elegant in form. Carrier of hottest of hot soups and chilliest of chilled martinis. I love you, Thermy. I always shall