Personal Food Stats

  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 25, 2008 3:10 PM GMT
    Anybody have any surprising stats for their regular diet? Just curious.

    I was making myself a bowl of cereal and though "dammit, need to buy milk again" and I started adding up what milk costs me in a week. I figure I buy about two gallons per week, and it's four something a gallon. What is that, thirty or fourty bucks a month just on milk?

    Does anybody else feel like they buy so much of something every damn trip to the grocery store that they should buy stock?

    I'm starting to wonder what people must think when they see me get excited because cans of tuna are on sale.
  • MSUBioNerd

    Posts: 1813

    Jan 25, 2008 3:46 PM GMT
    I've had cashiers at the grocery store comment on how nice it is to see a young father out doing the grocery shopping, instead of leaving it to the mother. Um, I'm single and shop for just myself. My typical grocery run consists of eggs, milk, soy milk, chicken, bread, cheese, yogurt, fruit, cereal, pasta, rice, deli meat, and some frozen veggies. I'm not really sure how that's automatically a cart for someone with children.

    Statistics wise, I'm probably in the $50 or so a month range on cheese. I don't really buy expensive cheeses, I just eat a lot of the stuff. I also typically go through 3-4 loaves of bread a week.

    Also, in a somewhat more amusing moment, I was asked once this summer at the grocery store by a random shopper if I had a pet monkey. I'm assuming that this is because when I go to the store while hungry (always a bad idea), I massively overload on whatever fruit they have available, and the produce is the first thing I encounter at that store. So, my cart probably could have functioned as a small farmer's market--I had blueberries, strawberries, grapes, cherries, bananas, and a miniature watermelon, and nothing else at the time. Still, it was a rather weird moment.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 25, 2008 3:59 PM GMT
    As a couple, we spend about $60-$80 a week on groceries. And we do consume what we buy. Fresh produce seems to take up $20-$30 (have to have fresh fruit in the house), $15-$20 on protein, $10-$15 on dairy (milk, soymilk, yogurts, eggs or egg substitute). Misc is light breads, rice, some frozen meals (for work lunches), household supplies, catfood, etc...

    We spend more these days, but there's less in our cart.
  • DiverScience

    Posts: 1426

    Jan 25, 2008 4:13 PM GMT
    I spend 25$ average a week on groceries.

    Of that, 5 dollars is milk, and 5 dollars is my breakfast bars or carnation instant breakfast mix. Everything else comes out of what's left.

    I hate breakfast, it ruins my bank account.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 25, 2008 4:19 PM GMT
    Tyson Frozen Chicken Breasts from Costco. Just shy of 1000 pounds per year (975 is my best estimate).

    Raised without steroids, but we like them anyway ;)
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 25, 2008 4:42 PM GMT
    There's a BJ's about fifteen minutes from me, don't know why I've lived here for three years and never considered getting a membership...

    I still want to know why three tilapia cost me five bucks, though. Just isn't right.

    I stayed with a couple who are friends of my parents for about a semester, who never had kids. They've always had an "open fridge" policy, but after about two months they sat me down for a talk... apparently, they didn't realize what a third mouth adds up to in the budget when that mouth belongs to a guy in his early twentiesicon_lol.gif
  • Hunter9

    Posts: 1039

    Jan 25, 2008 8:48 PM GMT
    I've tracked my spending habits before, and on average I spend $400 per month on groceries. Most of this is at Trader Joe's... however I will also hit up Ralph's or Pavillions for some stuff you can't get at TJ's. Yes, I eat a ton... and its mostly fruits and veggies, yogurt, soymilk, oatmeal, chicken/turkey, etc.
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 26, 2008 2:46 AM GMT
    Yogurt! Another one, thank you, I haven't bitched about that yet. I feel just short of guilty buying anything but a big tub of the stuff. Just so damn good...

    Guess it's pretty regional, but every once in a while we get tons of white shrimp at every grocery store or seafood market, sometimes five or six bucks a pound, that's where I clean upicon_biggrin.gif
  • Posted by a hidden member.
    Log in to view his profile

    Jan 26, 2008 2:57 AM GMT
    I average about $120 per month on groceries. I shop at Trader Joe cause its great healthy food at affordable prices(not like Whole Paycheck [foods].)
    Of that about $20.00 per month goes to Cliff Bars that I like to snack on. $40.00 on Seeds and Nuts in different varieties. About $20.00 on Almond Milk.

    I'm the only vegan in the world who hates soy!